а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сојка

мн. сојки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10190
Креслива шумска птица од фамилијата на гавраните.
Латински: Garrulus glandarius Англиски: jay
Употреба: Зоологија
Примери:
(разг.) Брка сојки.