а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соѕвездие

мн. соѕвездија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11674
Група ѕвезди што образуваат некаква фигура, познати под едно име.
Англиски: constellation
Употреба: Астрономија
Примери:
Соѕвездието Големата кола.
Соѕвездие Голема Мечка.