а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состари

состарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи стар или постар.
Албански: pleqëroj
Примери:
Несреќата го состари.
2. Стане стар или постар.
Англиски: grow older Албански: plakem
Примери:
И децата ќе состарат.