а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состанува

(се) состануваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11129
(се) состане
Примери:
Комисијата се состанува во петок.
Се состанувавме секој ден.