а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состане

(се) состанат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15053
1. Се сретне со некого со некаква цел.
Англиски: meet
Примери:
Се состанаа кај мостот.
Се состанаа тајно.
2. се соедини, се состави
Англиски: join
Примери:
Тука ќе се состанат сите линии.
Паралелни линии не можат да се состанат.
3. За орган, организација - се собере.
Англиски: convene
Примери:
Утре ќе се состане собранието.
Комисијата нема да се состане до недела.