а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состанар

мн. состанари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48240
1. Тој што живее со некого во ист стан со еднакви права на користење.
Англиски: fellow occupant Албански: bashkbanor
2. Станар во однос на друг од соседен стан.
Англиски: neighbour Албански: komshi
Изведенки
1. состанарка ж.
2. состанарски прид.
состанарскиот