а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состав

мн. состави
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1938
1. Целокупност од делови што образуваат некоја сложена целина; сите материи што влегуваат во некое хемиско соединение.
Англиски: composition Албански: përbërje
Примери:
речничкиот состав на македонскиот јазик
хемискиот состав на водата
2. Сите луѓе од кои се состои некој колектив, група и сл.
Англиски: composition Албански: përbërje
Примери:
составот на извршниот комитет
составот на владата
составот на одборот
составот на судот
3. Лица што составуваат некоја категорија.
Англиски: staff Албански: stafi
Примери:
команден состав
раководен состав
професорски состав
4. работа, дело
Англиски: composition Албански: vepër
Употреба: Литература
Примери:
писмен состав
литературен состав
5. Местото каде што е составено нешто.
Англиски: junction Албански: kryqëzim
Употреба: Технологија
Примери:
попушти на составот