а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

составува

(се) составуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5201
(се) состави
Англиски: join
Примери:
(разг.) Одвај составува крај со крај.