а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

составка

мн. составки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13460
составен дел, спој
Англиски: constituent
Примери:
Составките на коските.