а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

состави

состават; составам; составил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3088
1. Приближи едно до друго.
Англиски: join Албански: bashkohen
Примери:
Ги составија масите и седнаа.
Состави ги нозете и скокни.
2. Образува целост, единство од одделни лица, делови.
Англиски: compose Албански: kompozoj
Примери:
Состави влада.
Состави список.
Успеа најпосле да ја состави машината.
Состави пушка.
3. создаде, напише, изработи
Англиски: create Албански: krijoj
Примери:
Состави учебник.
Состави речник.
Состави книга.
Состави крстозбор.
Состави договор на брза рака.
4. (се состави) се здружи, се соедини, се сврзе
Англиски: join Албански: bashkëshoqërohet
Изрази
Одвај составува/врзува крај со крај - одвај успева да преживее со малку.