а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сосредоточен

сосредоточни
Вид збор: Придавка
Ранг: 25913
1. Насочен наполно кон едно нешто, напрегнат.
Англиски: focused
Примери:
сосредоточено внимание
(разг.) сосредоточен оган
2. За човек - внесен наполно во некои мисли, работа и сл.
Англиски: absorbed
Примери:
сосредоточен ученик