а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соспие

Вид збор: Глагол, свршен
(само во 3 л. едн.) ми се приспие
Англиски: doze
Примери:
Брзо ќе им се соспие на децата.