а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сосетка

Види и: сосед (м.)
мн. сосетки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5939
За жена сосед.
Англиски: neighbor
Примери:
Се собраа сосетките на разговор.
Грција - јужната сосетка.