а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соседен

соседни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1761
Расположен во соседство, близу.
Англиски: neighboring
Примери:
Во соседното село.
Соседна улица.
Соседна куќа.
Соседна соба.
Соседни народи.