а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сосвати

(се) сосватат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) сватоса (преку женачка)
Примери:
Со тебе сакаше да се сосвати.
(посл.) Ако имаш девојче за мажење, може и со Еѓуптин да се сосватиш.