а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сорче

Види и: сор (м.)
мн. сорчиња
Вид збор: Именка, среден род
сор
Примери:
(нар. поез.) Та си зела, душо, остроно сорче, /та ми исекла душо, долга лозница,/ та ми исекла, душо, црвен трендафил.