а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сортирач

мн. сортирачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што работи на сортирањето на нешто.
Албански: ndarës, sortues
2. Механизам, машина за сортирање на нешто.
Албански: sortuese
Употреба: Технологија