а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соперник

мн. соперници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14375
1. Човек што соперничи со некого во достигањето на некоја цел; човек што соперничи со некого во добивањето на љубовта на некоја жена.
Англиски: rival Албански: rivaë, kundërshtar
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Не можеше да трпи никакви соперници.
Омразен соперник.
Не можеше да узнае од неа кој му е соперник.
2. Човек што има еднакви достоинства, квалитети со некого.
Англиски: equal Албански: i njëtrajtshëm, i barabartë
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење
Примери:
Немаше соперник во целата земја.