а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соопшти

соопштат; соопштам; соопштил; соопштен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1856
Каже некому нешто.
Англиски: inform Албански: informoj
Примери:
Му ја соопштија казната.
Соопшти тајна.
Соопшти нови податоци.