а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сообрази

сообразат; сообразил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26789
1. Приведе во согласност, во соодветство со нешто.
Англиски: adjust Албански: pajtim
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Требаше да ги сообразат зборовите со делата.
2. (се сообрази) се прилагодува, се ускладува, поведе сметка.
Англиски: adapt Албански: përshtat
Употреба: Книжевен збор
3. Остапи во согласност со нешто.
Англиски: adapt Албански: përshtat
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Грешката негова беше во тоа што не се сообрази со нивните желби.
Не се сообрази со условите.
4. (се) усогласи
Англиски: adjust Албански: pajtim
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Планот се сообрази со барањата на пазарот.