а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонцељубив

сонцељубивиот
Вид збор: Придавка
1. Тој што ја сака топлината на сонцето.
2. Тој што ја сака слободата, што се бори за слободата на својот народ.
Примери:
Земја со генерации сонцељубиви луѓе.
Изведенки
сонцељубивост ж.