а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонцестој

Вид збор: Именка, машки род
Позиција на сонцето во одредени денови во годината.
Англиски: solstice
Употреба: Астрономија
Примери:
зимски сонцестој - најкусиот ден во годината
летен сонцестој - најдолгиот ден во годината