а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонува

сонуваат; сонував; сонувал; сонуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 756
1. Виѓава сон, виѓава некого или нешто на сон.
Англиски: dream Албански: ëndërroj
Примери:
Децата сонуваат дека трчаат. Ретко кога сонува.
Го сонуваше своето село. Сонува некого
2. мечтае, фантазира
Англиски: fantasize Албански: ëndërroj, fantazaoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тоа немој да го сонуваш.
Сѐ уште сонуваше да стане цар.
3. соне, симина
Англиски: descend Албански: zbret
Изрази
(посл.) Гладна кокошка просо сонува.
(разг.) Што мислиш, тоа сонуваш.
Изведенки
сонувач м.
Тој што сонува.