а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сонлив

сонливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 4672
1. Кој сака многу да спие, склон кон спиење.
Англиски: sleepy
Примери:
Сонливо дете.
Скокна змијата сонлива и влезе во дупката.
2. Својствен на човек што сака да спие.
Англиски: sleepy
Примери:
Во сонлива состојба.
Со сонлив израз на лицето.