а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сом

мн. сомови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21262
1. Голема слатководна риба.
Латински: Silurus glanis Англиски: catfish Албански: silur, mustak
Употреба: Зоологија
Примери:
Фатија два сома на јадица.
2. Глупав човек, глупак
Англиски: jerk Албански: torrolak, budalla
Употреба: Преносно значење
Примери:
Соме ниеден!