а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сомневање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2196
1. (се) сомнева
Англиски: doubt Албански: dyshoj
Примери:
Сомневање во успехот.
2. Неувереност во вистинитоста на нешто.
Англиски: doubt Албански: dyshoj
Примери:
Предизвика сомневање.
Нема сомневање.
3. претполагање, допуштање
Англиски: suspicion Албански: dyshim
Примери:
Твоите сомневања се покажаа оправдани.
4. Состојба на душевна неувереност, колебање, мачни мисли.
Англиски: suspicion Албански: dyshim
Примери:
Го мачеа некакви сомневања.
Изрази
(разг.) Без (секакво) сомневање.
Надвор од секое (секакво) сомневање.