а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сомилост

(едн.) сомилоста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19048
Сочувство, жалост предизвикана од несреќата на друг човек.
Англиски: compassion
Примери:
Од сомилост спрема него.