а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

созрее

созреат; созреј, созрејте; созреан, созреаја; созреал; созреан; (ќе) созреев, (ќе) созрееја; (ќе) созреел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10354
1. За плод - стане зрел.
Англиски: ripen Албански: piqet
Примери:
Созреала пченицата.
2. За човек - достигне физичка или духовна зрелост.
Англиски: mature Албански: piqet
Примери:
Созреа веќе и син ти.
3. Добие конечна форма, оформи, оцрта се.
Англиски: finalize Албански: piqet, finalizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Созреаја условите.