а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сознание

мн. сознанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1212
1. свест
Англиски: consciousness Албански: njohuri
Употреба: Архаизам
Примери:
Политичко сознание.
2. спознание
Англиски: knowledge Албански: njohuri
Употреба: Книжевен збор