а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

собува

(се) собуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 11954
(се) собуе
Англиски: take off
Примери:
Пред влегување во џамија се собуваат чевлите.