а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

собарка

мн. собарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21845
1. собар
Англиски: chambermaid Албански: shërbyese
2. Жена што се грижи за уредувањето на собите во хотел, одморалиште и сл.
Англиски: chambermaid Албански: shërbyese hoteli
Употреба: Туризам
Примери:
млади собарки