а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

соавтор

мн. соавтори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што заедно, во соработка, содејство со друг се јавува како автор на нешто.
Англиски: coauthor
Употреба: Книжевен збор