а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снеможе

снеможат; снеможи, снеможете; снемогов, снемогоа; снемогол, снемогле; (ќе) снеможев, (ќе)снеможеа; (ќе) снеможел; снеможен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23408
Почувствува немоќ, загуби сили.
Англиски: faint
Примери:
Снеможе нешто стариот.
Снемогол од замор и паднал.