а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снеможен

снеможениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19135
Што е немоќен, без сила.
Англиски: feeble
Примери:
снеможен старец
снеможени раце
Изведенки
1. снеможено прил.
Пример: шепна снеможено
2. снеможеност ж.