а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снема

снемало
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1444
1. (само во 3 л. едн.) исчезне
Англиски: disappear Албански: humbet, zhduket
Примери:
Снема брашно.
Одеднаш го снема.
2. Престане да има.
Англиски: finish Албански: mbaron, ska
Примери:
Снемавме пари.
Снемавте дрва?