а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снежен

снежни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2609
1. Што се однесува на снег; направен од снег.
Англиски: snowy Албански: i bërë prej bore
Примери:
снежна топка
снежни соспи
снежен човек
2. Покриен со снег.
Англиски: snowy Албански: i mbulur me borë
Примери:
Снежните височини на планината.
3. Што е придружен со снег.
Англиски: snow Албански: bore
Примери:
снежна бура
4. За време - со снег.
Англиски: snow Албански: me borë
Примери:
снежна зима
5. својствен на снег
Англиски: snowy Албански: si bora
Примери:
снежна белина
снежна чистота