а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снегулка

мн. снегулки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4455
Одделно бело ледено кристалче од снег што врне.
Англиски: snowflake Албански: fjollë, flok dëbore
Примери:
ситни снегулки
Паѓаат снегулки.
Изведенки
снегулче ср.
мн. снегулчиња
дем.