а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снегов

снегова
Вид збор: Придавка
Ранг: 16265
снежен
Примери:
Грутка снегова.
Прикаски болни, таговни / грутки во срце снеговни (К. Рацин).
Изведенки
снеговен прид.
снеговниот