а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снајде

(се) снајдат; снајди, снајдете; снајдов, снајдоа; снашол, снашла; (ќе) снајдат, (ќе) снајдеа; (ќе) снајдел; снајден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2917
1. (само во 3. л.) Се случи некому, обично, нешто лошо, погоди.
Англиски: happen Албански: gjej, ndodh
Примери:
Го снајде голема несреќа.
Што те снајде?
2. (се снајде) Се соумее да излезе од тешка положба.
Англиски: manage Албански: ia dal në krye
Примери:
Умее да се снајде во секоја ситуација.
3. (се снајде) сообрази, приспособи
Англиски: manage Албански: gjëndet
Примери:
Тука и тој не може да се снајде.
Како ќе се снајде на теренот?