а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

снаодлив

снаодливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 15827
Кој умее лесно да излегува од тешка положба.
Англиски: crafty
Примери:
Многу снаодливо момче.