а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смирен

смирени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2960
1. Исполнет со мир, со спокојство.
Англиски: calm
Примери:
Смирен човек.
2. Кој изразува мир, спокојство.
Англиски: quiet
Примери:
Со смирен глас.
Смирен поклон.
3. покорен, скромен, незлобен
Англиски: peaceful
Примери:
смирен карактер
Набожна, кротка и смирна старица.
Изрази
(посл.) Смирни калуѓери среда и петок мрсат.