а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сматен

сматна
Вид збор: Придавка
Ранг: 30486
нејасен, неодреден, магловит
Англиски: blurred
Примери:
Сматни слики.
Сматни претстави.
Со сматен поглед.
Изведенки
сматеност ж.