а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смарагден

смарагдна
Вид збор: Придавка
Ранг: 26203
1. Кој има боја на смарагд.
Англиски: emerald
Примери:
Смарагден килим.
2. Кој е направен или украсен со смарагд.
Англиски: emerald
Примери:
Смарагден прстен.