а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

смандори

смандорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излаже некого на брзина.
Албански: mashtroj, gënjej
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе го смандори директорот.
2. Направи нешто брзо и неквалитетно.
Англиски: bungle Албански: djallos, bëj shkel e shko
Употреба: Разговорно
Примери:
Го смандори некако извештајот.