а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слугува

слугуваат; слугувал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15230
служи
Англиски: serve
Употреба: Разговорно
Примери:
Прими го да те слугува.
Сакаше да учи занает а не да слугува.
Слугуваа околу трпезите.
Тој и на окупаторот му слугуваше.