а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слугински

слугинскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 55199
Што е како слуга, понизен.
Англиски: servile
Примери:
Си ги изми рацете со слугинско потурање вода од стомната бардачето.
Слугинско држење кон директорот.