а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слугинка

мн. слугинки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8382
Жена најмена да врши домашна работа, домашна помошничка.
Англиски: servant
Примери:
Работеше одамна како слугинка.