а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слоши

(се) слошило
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7644
1. (само во 3. л.) стане лошо
Англиски: worsen Албански: keqësoj
Примери:
Беше му се слошило и умрел.
(разг.) Ќе (да не) му се слоши!
Им се слоши, па излегоа надвор малку на воздух.
2. (се) излоши, стане лош
Англиски: worsen Албански: keqësohem
Примери:
Во последно време, тој многу се слоши.