а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слофокс

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид модерен танц, бавен фокстрот.
Англиски: slow fox Албански: lloj vallëzimi modern, slloufoks
Употреба: Музика и танц
2. Музичка творба за таков танц.
Англиски: slow fox Албански: slloufoks
Употреба: Музика и танц
Примери:
Во ритамот на слофокс.