а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

слон

мн. слонови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5402
1. Најголем сувоземен цицач.
Латински: Elephantidae Англиски: elephant Албански: elefent
Употреба: Зоологија
Примери:
Слоновите живеат во Африка и Азија.
индиски слон
2. Висок, дебел и несмасен човек.
Англиски: elephant Албански: elefant njeri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Слону ниеден!
3. Заграден отворен дел пред зимско трло.
4. Јагнињата од едно трло додека не се пуштат да пасат заедно со мајките.
Изрази
(разг.) Прави од мувата слон.
(разг.) Се однесува како слон во продавница за порцелан.
Изведенки
слоновски прид.
слоновскиот
Пример: слоновски неуспех